Chętnie angażujemy się w projekty, w które zaangażowana jest lokalna społeczność. Tworzymy mozaiki w taki sposób, aby okoliczni mieszkańcy mogli współdecydować o realizacji, która powstanie w ich sąsiedztwie. Mało tego zapraszamy ich do współtworzenia dekoracji, żeby własnymi rękami doświadczyli pracy z mozaiką.

Przy współpracy z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi prowadzimy warsztaty mozaiki artystycznej. I to właśnie podczas takich warsztatów zapraszamy ludzi do wspólnej pracy nad mozaiką, która będzie zdobić ich okolicę.
Warsztaty dzielą się na część partycypacyjną i warsztatową.

Pierwszego dnia uczestnicy dowiadują się, czym jest mozaika. Poznają specyfikę tej techniki i dowiadują się, dlaczego tak dobrze nadaje się do stosowania w przestrzeniach publicznych. Poznają przykłady mozaik towarzyszących budynkom użyteczności publicznej z Polski i ze świata. Rozmawiamy o miejscu, w którym ma zawisnąć mozaika. Często wspominamy, opowiadamy, przywoływać ciekawe anegdoty, a wszystko po to, żeby wczuć się w przestrzeń, w której będziemy umieszczać nasze dzieło. Pierwszy dzień warsztatów to dzień, w którym my inspirujemy uczestników, a uczestnicy inspirują nas.
Materiał, kolor, forma, linie, plamy, faktura – z tym mierzymy się drugiego dnia warsztatów. Wspólnie wymyślamy, dyskutujemy, zmieniamy, komponujemy, kreślimy, tworzymy, konsultujemy. Jednym słowem projektujemy mozaikę.

Kolejne dni warsztatowe są poświęcone pracy nad mozaiką. Uczestnicy łamią płytki, szlifują krawędzie i układają elementy. Każdy uczestnik może stworzyć fragment, który stanie się częścią wspólnego dzieła.
Potem zostaje już tylko przyklejenie mozaiki do ściany i zafugowanie.

Praca z ludźmi daje ogrom satysfakcji i radości. Bardzo miło jest odwiedzać mozaikę, której od pomysłu po zafugowanie uczestniczyli okoliczni mieszkańcy.